POMOČ RAKAVIM OTROKOM V ZAMBIJI

V letu 2018 se je naše društvo povezalo z Afriškim društvom v Zambiji: »Twende Education for all«. Njihovi projekti so: izgradnja knjižnice v Mpiki, delavnice za mame, da se naučijo novih spretnosti, plačilo šolnin in druge, glavna dejavnost pa je usmerjen v pomoč rakavim otrokom v pediatrični bolnici v Lusaki, ter otrokom s hemofilijo.
Članica našega društva, Tadeja Jutraž je avgusta 2018 obiskala Center Twende v pediatrični bolnišnici in preživela nekaj tednov kot prostovoljka z otroci z rakom v višjem stadiju. Njeno delo je bilo usmerjeno v terapevtsko delo, pomoč pri igri, izobraževanje in organizacijo dogodkov. Odnesla jim je prepotrebna oblačila, saj imajo otroci večinoma le po en kos oblačila, igrače in material za šolo.
Društvo Twende je ustanovila Andrea Mwalula, učiteljica razrednega pouka, ženska z neskončno energijo, ki svoje življenje brezpogojno posveča otrokom. Rodila se je v Sloveniji, pri 13 letih pa se je z družino preselila v Zambijo, rojstno državo njenega očeta. Ker se zaveda pomembnosti izobrazbe, hkrati pa jo vodi ljubezen do otrok, vso svojo strast in energijo posveča izobraževanju otrok.
Več kot 20 let je poučevala v Kambodji, Keniji, Tanzaniji in Zambiji. Pred nekaj leti pa je ustanovila neprofitno organizacijo Twende education for all-lerning never stops, znotraj pediatrične bolnišnice za rakave bolnike v Lusaki, ki edina specializirana pediatrična bolnišnica za zdravljenje raka v južni Afriki, kamor prihajajo otroci iz različnih južno afriških držav. Nekateri ostanejo v bolnišnici več let. Spremljajo jih mame ali babice, ki zaradi otrok izgubijo službo oz. možnost dnevnega zaslužka. Spijo na tleh ob otroških posteljah.
Vsi otroci komaj čakajo, da se Center Twende zjutraj odpre in da lahko pričnejo z učenjem in igro. Sivino sten bolnišničnih sob zamenja razigranost in veselje, tako da za nekaj časa pozabijo na bolečino in strah. Nekateri otroci se prvič srečajo z učenjem, saj v revnih in oddaljenih vaseh, od koder prihajajo, nimajo možnosti šolanja. Zdravniki so opazili napredek pri okrevanju otrok, ki ga povezujejo se tem, da otroci niso primorani ostati cele dneve v sobah, namesto tega se z veseljem učijo, ustvarjajo in igrajo. Zaradi pozitivneg napredka so Cenetru Twende ponudilo dodatni prostor v oddelku za hemofilijo. Vseh otrok skupaj je sedaj že preko 100, zato bi bilo potrebno zaposliti dodatno učiteljico. Trenutno zaposlene 3 učiteljice, katere Andrea financira s svojimi lastnimi sredstvi in donacijami. Zaradi širjenja v nov oddelek za hemofilijo, organizacija nujno potrebuje pomoč, saj je otrok vsak dan več.
Zato se je tudi naše društvo odločilo, da otrokom pomagamo, ob enem pa za pomoč prosimo vse, ki čutite, da želite biti del tega projekta. Zbiramo predvsem majhna oblačila, stvari za ustvarjanje in šolo, finančne donacije…
Pojavilo se je tudi vprašanje, kako pomagati mamam, ki včasih po nekaj let ostajajo v bolnicah, brez denarja, lačne, v istih oblačilih. Porodila se je ideja o izobraževanju mam, katera se že nekaj let uresničuje skozi različne delavnice, kjer se učijo novih spretnosti, katere lahko opravljajo v bolnišnici in še vedno skrbijo za otroke. Ena izmed delavnic je tudi delavnica nakita.
V kolikor bi želeli biti del pomoči rakavim otrokom in njihovim mamam se vam iskreno zahvaljujemo.
- majhna oblačila, stvari za ustvarjanje in šolo sprejema Tadeji Jutraž (tadeja.jutraz@gmail.com; tel: 031/337-887)
- donacije lahko nakažate na TRR Društva s pripisom donacija za projekt "Afrika" (Društvo Ohana, Medenska c. 85a, 1000 Ljubljana, TRR: SI56 6100 0000 8449 726 Delavska hranilnice)
Več o Andrea-i Mwalula-i in njeni organizaciji si lahko preberete na spodnjih povezavah:
http://www.daily-mail.co.zm/another-kind-of-therapy/
http://blogs.ibo.org/blog/2018/03/29/providing-schooling-for-students-in-hospital/
https://medium.com/ib-world/on-a-mission-to-improve-education-in-zambia-b9eea7bfd68b